Čo ten Elon Musk a Twitter?
Gabo
Čaute, dneska máme veľkú tému, ktorá doslova otriasa sociálnymi sieťami, teda hlavne vo svete, ale čiastočne aj na Slovensku, a to je, že jeden z veľkých alebo jeden z najbohatších a dokonca neviem, či najbohatší človek na svete aktuálne, závisí od vývoja ceny akcií Tesly, Elon Musk, chcel a vyzerá to, že ešte stále možno aj chce kúpiť Twitter, jednu z najväčších teda sociálnych sietí na svete a práve to ani nie, že možno veľkosťou, počtom užívateľov a určite vplyvom a ľudí, ktorí sa tam ako keby nachádzajú, hlavne v anglosaskom svete. No a toto je téma, o ktorej sme sa dneska bavili, o Twitteri možno trochu viac, ale hlavne o tom, že čo sa stane, keď to ten Elon kúpi a čiže urobí nejakú revolúciu. Lebo on sa zastrája teda, že on chce ako keby urobiť z Twitteru niečo iné ako ostatné sociálne siete a ukázať to tým ostatným Markovi Zuckerbergovi a tým Číňancom na TikToku, že jak sa robia sociálne siete. Peťo, čo si myslíš, kúpi to, či nie?
Peťo
Najprv to vyzeralo ako akože jasný deal, hej, že najprv teda dal ponuku, že kúpi to za 44 miliard, ak sa nemýlim. Tam sa v Twitteri sa všetci zľakli, že ani náhodou. Chceli aplikovať nejakú takú, nevieš, čo to bolo. Oni chceli aplikovať takú nejakú doložku v akcionárskej akože zmluve, že ani náhodou chlapci, ale teda vo finále, vo finále, že dobre. Pýtal si sa, že či to kúpi a ja hovorím, že neviem, lebo sa to strašne vyvíja, hej, že teraz sme v stave, že už vlastne by to aj mohol kúpiť, ale ukázalo sa, že nemá peniaze.
Gabo
No tam je ten problém, že hlavne on si uvedomil, že mu klesli teda akcie Tesly, že zrazu schudobnel o nejakých, ak sa nemýlim, že to bude že 20 alebo 30 miliárd, asi tak. To je 1 vec a zároveň brutálne od začiatku roka klesajú akcie technologických firiem. Takže ten samotný Twitter on to chcel kupovať, teraz nie som si úplne istý, za niekoľko, akože proste klesli minimálne o 10 USD na akciu atď. a že zrazu ako si uvedomil, že aha, tak vlastne už tých 44 to asi nemá hodnotu a už to možno má hodnotu, ja neviem, 35 alebo 38 miliárd, takže cúva a samozrejme nepovedal TO takto, ale cúva, tak akože hľadá si dôvody.
Peťo
Ja som čítal, že on akože reálne, že má v keši, tak maximálne 3 miliardy.
Gabo
Hej, v akciách, samozrejme.
Peťo
Machruje tu a s tromi miliardami, o čo mu ide v živote?
Gabo
Chudák jeden.
Peťo
Chudák jeden, ale teda že zvyšok chcel vyplatiť z akcií Tesly.
Gabo
Áno.
Peťo
No ale, že akcie Tesly klesli, takže vlastne by musel asi predať príliš veľa alebo nerozumiem tým finančným operáciám, ale teda, že momentálne sme v stave, že nie som si istý, či to kúpi. Len zase vieš, Elon Musk je taký strašný blázon, že on proste ovplyvňuje svet iba svojimi vyhláseniami, že možno to naozaj nikdy nechcel kúpiť. Rozumieš? Však on proste, on v roku 2019 povedal, že budúci rok budeme mať autonómne auto, ktoré prejde z východného pobrežia na západné. Máme 2022, ešte stále není, hej, ale zrazu akcie Tesly akože x desiatok percent hore, vieš, že on normálne, on regulárne ovplyvňuje trh tým, že niečo povie.
Gabo
Súhlas, ale zase ja akoby ja som to sledoval už dlhšie, že on o tom Twitteri akože rozprával dlho, že to nebolo akože blesk z jasného neba.
Peťo
On kúpil 9 % najprv.
Gabo
Áno, ale to bolo tak akože 2 mesiace predtým, ale celkovo akoby o Twitteri a sociálnych sieťach on akože neviem, niekoľko rokov už akože píše o tom a hlavne kritizoval Twitter za to, že a to súvisí s tým konceptom tej slobody slova, o ktorej sa budeme vlastne rozprávať, že mal som pocit, že je jak keby trochu do toho osobne zaangažovaný, do toho Twitteru ako takého a že ako správneho megalomanského miliardára, že má v sebe pocit, že ja to viem lepšie ako ostatní, že to je akože podľa mňa akože pri týchto polobláznoch a vizionároch je jasné, že on chcel proste tomu svetu ukázať, že ja vám ukážem, ako sa proste robia sociálne siete a však to idem kúpiť a čo, však 44 miliárd, ako.
Peťo
Jasné.
Gabo
Stojí to za to, je to hračka, kúpim si nejaký vplyv. No a potom možno akože tak časom pochopil, že možno toľko peňazí ani nemá, že vlastne je to drahá hračka a teraz váha. Aj keď oficiálny dôvod, teda aby sme našich poslucháčov, divákov dostali do obrazu, je v tom, že on povedal, že zatiaľ je to on hold, teda ako keby ten predaj, teda kúpu zastavil, lebo Twitter zverejnil, že jeho odhad je, že z tých nejakých 250 aktívnych miliónov od užívateľov je cca 5 % falošných účtov a akože povedal a teraz akože oprávnene, aby sme ho iba akože nekritizovali, že haha, že 5 %, čo ste šibnutý, že to bude minimálne 20 a že kým akože neurobíte, že ozajstnú reálnu štatistiku a nepriznáte sa, koľko je falošných účtov a botov, tak akože ja vás nekúpim, lebo, lebo odrbávate.
Peťo
Tak aspoň má dôvod, chápeš?
Gabo
Áno, však ako jasné, že to je zásterka, ale akože minimálne v tomto má pravdu, že 5 % to je smiešne číslo.
Peťo
Okej. Však povedz ten hlavný dôvod. Ty si to tak naznačil, sloboda slova, ale že čo on chce urobiť ako prvé, povedz.
Gabo
Vrátiť Trumpa.
Peťo
A prečo?
Gabo
A dobre a takto, aby sme, aby sme ako?
Peťo
Že ako to volá?
Gabo
To neviem. Ako to volá?
Peťo
No že boj proti cenzúre.
Gabo
No boj proti cenzúre, lebo to je celá pointa aj Elona Muska, ale to je akože zase, aby sme boli, že fakt, že to je téma, ktorá podľa mňa sa nás bude týkať akože celkovo dlhodobo teda na sociálnych sieťach a keď to veľmi zjednoduším, on hovorí, sloboda slova je veľmi dôležitá, je to kľúčový ako keby aspekt toho, ako ja vnímam spoločnosť a sociálne siete nemajú čo moderovať obsah. Proste sú platformou. Všetko, čo nie je nelegálne, použijem ten príklad Slovenska, na Slovensku je zákon, že nesmieš šíriť lož o holokauste alebo teda nejak to (???).
Peťo
Áno, áno.
Gabo
Že proste nemôžeš tvrdiť.
Peťo
Popierať holokaust.
Gabo
Popierať holokaust, presne tak a on dobre, že okej, toto je ako keby niečo, čo je nelegálne, jasné, to nestrpím, ale všetko ostatné, čo nie je nelegálne, je v pohode. Tzn., že čo si v praxi predstaviť napr. vulgarizmy, napr. nejaké osobné možno útoky alebo tam píše, že dezinformácie, neviem, čokoľvek, pokiaľ to neporušuje zákon, tie sociálne siete by to nemali dávať dole. A toto je ako keby myšlienka a Twitter posledné roky on bol práveže 1 z tých sietí, ktoré najviac bojovali proti takémuto, nazvem to, škodlivému obsahu, dávali to pomerne aktívne dole.
Peťo
Ale správne, nie?
Gabo
Správne.
Peťo
No že podľa mňa to akože podľa mňa dobre.
Gabo
No akože asi aj podľa mňa, ale však sa o tom pohádajme konečne, sme sa dlho nehádali, Peťo, že a on teda tvrdí, že toto je ako keby že zlá cesta a že vlastne on kúpi Twitter a napr. on to používa na príklade toho Trumpa, že okej, však akože Trump však čo, vyjadril svoje politické názory, síce sa nám nepáčia, ale prečo ste ho zabanovali, má sa vrátiť späť na tú sociálnu sieť. Že toto je ako keby tak ako keby v praxi, že čo on vlastne chce a prečo to vlastne vyvolalo takú búrlivú debatu všade vo svete, že Elon Musk pre Twitter. No lebo akože všetci sa boja, čo bude.
Peťo
Tá jeho veta znela, že kúpim Twitter a vrátim tam Trumpa a z toho začali vznikať brutálne memečka, ktorým on sám pomáha, on sám pomáha. Čítal si ich pár? Úplne prvé, ktoré som zachytil, bolo, že okej, najbližšie kúpim Coca Colu a vrátim do nej kokaín.
Gabo
Jaj, to som videl, to je akože výborné.
Peťo
Ale mám tu aj pár ďalších. Počúvaj, tu jedno lepšie jak druhé, napr. teraz kúpim Facebook a zmažem ho.
Gabo
Áno, áno, áno, áno, áno. To som videl.
Peťo
Dobre a potom posledné, ktoré dám ako príklad.
Gabo
Okej.
Peťo
Kúpim McDonald a dám opraviť všetky zmrzlinovacie prístroje, lebo proste kedykoľvek prídeš do mekáča, hlavne v Amerike s tým majú problém, takže, že ice cream nemáme, lebo je pokazený prístroj a pravda je taká, zamestnanci sami to hovoria, že pravda je taká, že im sa to nechce čistiť, že sa to hrozne debilne čistí ten prístroj, tak ho majú vždy 3 dni pokazený a čakajú, aby nemuseli čistiť. Takže Elon hovorí, že kúpim celý McDonald a opravím všetky zmrzlinovače. Takže mne sa hrozne páči, že on vlastne troluje, že kompletne, že celú zemeguľu, normálne, že celý svet on troluje a už potom ten svet sa vezie na tej vlne. On takto hajpuje proste kryptomeny, hej, však asi si teda zachytil. On si vybral proste no name nezmyselnú MIM coin kryptomenu Dogecoin, ktorú proste, ja neviem, koľko, či zo 100, či z 200, či 300 násobil jej hodnotu, lebo proste najprv povedal, že Dogecoin je super, potom povedal, že za Dogecoin sa dá kúpiť akože príslušenstvo do Tesly. Potom povieš, úplne akože on si robí z toho, z tých ľudí, z toho sveta srandu a potom povie, že nie, ja som žartoval. Tá kryptomena padne o 8 000 % naspäť a ide sa ďalej. Vieš, on si normálne akože, on si normálne vychutnáva ten svoj vplyv a presne preto je zamilovaný do Twittera podľa mňa, a preto ho chce kúpiť, lebo to je jeho ihrisko. On normálne, akože on cez Twitter komunikuje so svetom.
Gabo
Áno, lenže vieš, akože koncept toho, že ako budeš moderovať obsah, to až taká sranda nie je, keď si vezmeš, že aké to má dôsledky, však to vidíme teraz na facebookoch, instagramoch a všade. Tzn., že keby tá koncepčná zmena toho, že poďme to urobiť úplne inak a ten trend je teda, samozrejme, hlavne teda ako keby štáty tlačia na to aj Európska únia a USA atď. na všetkých, moderujte viacej obsah, proste dávajte škodlivý obsah, dezinformácie, vulgárne veci, násilie dole a nejde to zatiaľ dobre, ale ten tlak je obrovský a on hovorí nie, ja ako keby majiteľ sociálnej siete ja tam budem tolerovať úplne všetko a toto je akože dosť dôležitá debata, ktorá môžeme mať my rôzne implikácie a som sám zvedavý, že kam sa to ako keby vyvinie, že kam to bude smerovať. Ja som skôr v tomto veľmi opatrný, veľmi. Na prvé počutie, akože poviem.
Peťo
Opatrný, čo, že to on nedokáže alebo že to nie je dobrý nápad?
Gabo
Podľa mňa to nedokáže, tak to je 1 vec, či dokáže, nedokáže, ale či to je dobrý nápad. Poviem ti príklad. Na prvú, keď sa od hocikoho spýtaš, tak povie, že jasné, sociálne siete musia viacej moderovať obsah alebo viac dať dezinformácií dole atď., však vlastne aj my to robíme ako projekt, ale keď sa potom nad tým zamyslíš a si povieš, že OK, že chcem, aby niekto rozhodoval, že buď to bude rozhodovať nejaký moderátor tej sociálnej sieti podľa nejakých pravidiel, ktoré môže byť menej a viac transparentné, to je 1 vec alebo to bude len nejaká konkrétna vláda, že tá legislatíva Európskej únie je taká, že keď štát povie Facebooku, že tento obsah daj preč, lebo je škodlivý, tak Facebook musí dať dole do nejakých, v Nemecku, myslím, 24 hodín, inak dostane obrovskú pokutu. No dobre, ale tu v Európskej únii sa toho nebojím, ale čo keď to bude robiť, čo keď nejaká mjanmarská vláda alebo na Filipínach alebo v Malajzii.
Peťo
My sme ešte neurazili v Buzzworde, poď ešte.
Gabo
Dobre, počkaj, že ty máš nejakú diktátorskú vládu, ktorá bude chcieť ísť proti opozícii a povie, že to, čo hovorí opozícia o voľbách, to je dezinformácia Facebooku povie stiahni to dole a teraz akože Facebook to bude musieť stiahnuť dole. Neviem, akože trochu sa toho bojím a bavil som sa s ľuďmi, ktorí tomu možno akože viac rozumejú ešte ako my a oni tiež akože si hovoria, že neviem, či to je úplne správny smer, že dávať tie veci dole. Takže v tomto som trochu na strane možno toho Elona, aj keď je to strašne ťažká debata a není na to asi úplne, že čiernobiela odpoveď. Peťo, ty by si dával dole.
Peťo
Vieš čo, ja sa snažím nájsť nejakú paralelu v reálnom svete, hej, že lebo vieš, však tie sociálne siete sú len zrkadlo toho reálneho sveta, hej. Bavili sme sa o tom, že to, čo sa dialo v krčmách a v kostoloch a na jarmokoch, to sa teraz deje na sociálnych sieťach, ale že tí ľudia sú rovnakí, majú rovnaké názory, len si to hovoria vo veľkom, nie v malom, hej a nemám na to odpoveď. Len fakt sa zamýšľam, že okej, tak máš krčmu plnú chlapov, rozprávajú si tam rôzne, vieš, aj nechutnosti aj hoaxy si hovoria aj osočujú aj chystajú niekoho sa zmlátiť, jedno s druhým a že či by ten krčmár ich mal vyhodiť z tej krčmy, keď to počuje alebo nemal, hej. No a v reálnom svete je, že nemal, lebo za to, že sa o tom rozprávajú, ešte neznamená, ak by to spravili, tak dôsledok ich konania bude potrestaný. No a problém je, že na tých sociálnych sieťach ten dôsledok sa deje už tým, že to hovoríš. Vieš, že ty, keď akože teraz hovoríme napr. o opozičných politikoch, že ty, keď akože nahuckáš stovky 1000 ľudí proti konkrétnej osobe, politikovi alebo niekomu, tak to není, že však my sme sa len rozprávali v krčme piati kamoši, lebo ty už si vlastne ako keby skoro dokonal ten trestný čin a nie, že trestný čin, tú svoju, ten svoj zámer si už dokonal tým, že si ho rozšíril medzi ľudí, hej a že preto je to podľa mňa veľmi ťažké vyriešiť, lebo v reálnom svete je to ľahké, že kým machruješ, nie je to nejaké priame vyhrážanie, tak akože dobre, kecálek a keď to urobíš, ideš do basy. Lenže, keď machruješ na Facebooku alebo na Instagrame alebo na Twitteri, hej, tak v podstate niekomu na druhej strane toho mobilu, počítača môže prepnúť a on môže splniť tie 2 slová za teba a potom, kto je zodpovedný, on alebo ty? No a ja nedávam tebe otázku, ale že to je to, kde ja nad tým uvažujem, že nedá sa úplne to asi paralelne brať s reálnym svetom, ale áno, rozumiem, že akákoľvek moc môže byť zneužitá a moc dať niečo zmazať je hrozne lákavá.
Gabo
Tak a tam máš problém práve toho arbitra, že otvoríš Pandorinu skrinku a keď niekto bude ten, ktorý bude ten decision maker a bude hovoriť, toto áno, toto nie, tak ja si myslím, že v praxi budeš mať extrémne veľa sivej zóny, že budeš mať akože, to sa fakt akože bude ťažko, že toto áno, toto nie. Nie je to úplne také jednoduché a bojím sa toho. Bojím sa toho a zase na druhej strane, že keď si povieme, že ten dnešný stav je ďaleko od ideálneho, je veľmi zlý a asi sa niečo spraviť musí, ale čo a ako, akože fakt napriek tomu, že sa tomu venujem niekoľko rokov, ako nemám na to odpoveď.
Peťo
Dobre a teraz fakt len tak akože strieľam od boku, ale keď si moderná spoločnosť, teraz nemyslím posledných 10 rokov, ani 100, myslím posledných pár 1000, vymyslela inštitút súdu, hej, že máš súd, nejakého ideálne nezávislého sudcu alebo niekoľko sudcov, máš máš žalobcu, máš obhajcu, máš svedkov, není toto cesta, že naozaj nemôže rozhodnúť akože 1 autokrat v tej krajine, ale nejaký nezávislý orgán, ktorému budeš dôverovať, že rozhoduje podľa.
Gabo
Vieš, tam máš problém tej kvantity, že aj ten Facebook vyradil ten oversight board, ktorý odrobí, vieš, pár tých príkladov.
Arbitrážny Twitter súd v blockchaine?
Peťo
Hej, ale že ten orgán môže tiež fungovať inak ako dnešné súdy, že pojednávanie trvá 14 rokov, vieš. Ten orgán, ja neviem, teraz fakt idem strieľať od boku, hej, že predstav si, že v tom orgáne je 10 000 ľudí z celého sveta vybratých podľa nejakých eticko-morálno, vieš, nejakých akože kritérií. No a vždy, keď príde nejaký case, tak trom z nich sa to pošle, že čo vy na to a dvaja z tých troch, keď sa zhodnú, že je to škodlivé, tak sa to stiahne a to sa udeje v priebehu, že hodiny, hej a on má službu od ôsmej do štvrtej, ďalší má od štvrtej do siedmej. Ja teraz iba fakt strieľam, ale že keď si akože spoločnosť tá reálna dokázala vymyslieť súdy a že čo povie súd, to platí a nie, čo povie panovník, lebo kedysi to bol panovník, dnes sú to súdy, možno to budú online súdy.
Gabo
Súhlasím s tebou v tom, že budeš musieť vymyslieť akoby novú inštitúciu, že budeš aj nové fungovanie.
Peťo
Gabo, založme ju, založme ju a každá z tých sietí nám bude platiť niekoľko stoviek miliónov ročne.
Gabo
Však hovorím, že my to robíme, keď moderujeme diskusie, však to je vlastne ako keby ten elf, ktorý to moderuje, on sa rozhodne, že ako to má zmoderovať, vieš.
Peťo
Chápem, chápem.
Gabo
Ale nie takto, že nechcem to zľahčovať, že musí to mať asi nejaké inštitucionálne opodstatnenie, nejaké pravidlá a nejaké toto, ale úplne si to predstaviť presne nejaký súd, kde máš desiatky, možno stovky ľudí, to sú tí arbitri.
Peťo
Áno a niekde v blockchaine, že ty nevieš ich identitu, nevieš ich ovplyvniť, nevieš, komu sa, čo pridelí, ale sa musia dvaja z troch zhodnúť a pri vážnejších veciach traja z troch, chápeš, že podľa mňa.
Gabo
Možno sme tu práve vymysleli nejakú geniálnu myšlienku.
Peťo
Podľa mňa už (???).
Gabo
Dobre, tento diel nepúšťame do sveta, toto si nechávame.
Peťo
Presne, toto ste nepočuli a keby ste to náhodou počuli, tak to strihač to posral.
Gabo
Sme prví, toto si dokladáme bokom.
Peťo
Presne tak a teda len pre záznam hovorím, že je január 2008.
Gabo
A sme to vymysleli.
Peťo
A sme to práve vymysleli. Ešte jednu tému by som chcel k Twitteru povedať, lebo už sme teda odbočili k nejakým túto spoločenským problémom. Najčastejšie sa ma to pýtajú Česi, pretože v Čechách je Twitter strašne akože superpopulárny. Reálne je populárny.
Gabo
V nejakej komunite.
Peťo
Nie, nie, nie. V Čechách, v celých v Čechách je populárny. Akože no takto, je násobne populárnejší ako na Slovensku a je populárny v Anglicku a v Amerike, hej, že to sú také tie veľmi styčné body. Nehovorím, že inde nie je, ale tieto 3 krajiny sú naozaj, že tam Twitter fičí a Česi, českí klienti sa ma neustále pýtajú a čo ten Twitter, ako prečo to tu ako nespustíme a u nás to strašne fičí, hej, strašne sú takí, že prečo nie, však Česi rovná sa Slováci, pre nich je to 1 národ alebo teda 1 marketing, aby som bol presnejší a ja im všetkým vysvetľujem, že, lebo u nás sa proste Twitter neuchytil a o tom som teda smrteľne presvedčený, že sa neuchytil.
Gabo
Počkaj, ja mám k tomu aj číslo.
Peťo
Ale máme čísla 270 000, bla, bla, bla, akékoľvek číslo povieš, no realita je, že na Twitter ľudia proste nechodia.
Gabo
3 percentá Slovákov tam ide ako keby pravidelne, tzn. strašne máličko.
Peťo
No 3 percentá je nič, čiže to je, to som skôr trafil 150 000 ľudí tým pádom. No presne, čiže sa to neuchytilo a proste a na niektorých konferenciách dostávam otázku, že prečo sa Twitter neuchytil a kedy sa uchytí.
Gabo
Počkaj, prečo sa neuchytil, dostávam otázku aj ja. Ja na to nepoznám odpoveď.
Peťo
Nepoznáš? Lebo ja vždy, ja vždy niečo dám.
Gabo
Povedz, aká je odpoveď. Ja niečo vždy tiež poviem, samozrejme, nemôžem povedať, že neviem, ale ma zaujíma, že či sa trafím.
Peťo
Ja mám odpoveď, že nebol to ten 1 výkop, ktorý pomohol Twitteru v Amerike a v Anglicku a v Čechách. V Amerike Twitter tiež neprišiel, že tak sme tu, tak píšte si, ľudia, 160 znakové správy. Chápeš? Tiež to bolo vlastne nezmyselné obmedzenie a niekto musel povedať, že je to dobrý nápad. V Amerike si v začiatkoch Twitter najal Ashtona Kutchera. Poznáš ho?
Gabo
Jasné. Počkaj, však, Ashtona Kutchera.
Peťo
Tak lebo už si nepoznal známejších ľudí ako je Ashton Kutcher.
Gabo
Nepoznal som slovenskú herečku a to som zabudol.
Peťo
Presne, Zuzku Plačkovú.
Gabo
Áno, tú.
Peťo
Dobre, Ashtona Kutchera, dal mu 1.000.000 USD a povedal, že poď písať na Twitter akože nejaké tweety. To bolo fakt, že 2005, 2006 úplne, že v úplných začiatkoch. No a prišiel tam Ashton Kutcher. Keďže tam prišiel Ashton Kutcher, tak tam za ním prišli prvé milióny jeho fanúšikov a faniniek. Keďže tam boli milióny fanúšikov, fanyniek, tak tam prišli ďalšie celebrity, hej, lebo už tam je publikum, už sa mi tam oplatí zabíjať čas. Keďže tam boli tieto skupiny, tak tam prišli novinári, hlavne tí bulvárni, že aha, tu sa prví dozvieme čo, čo tá celebrita, čím žije, čo rieši a keďže tam boli novinári, tak tam prišli politici a podnikatelia a takto, to je moje vysvetlenie, že sa to rozšírilo a že sa z toho vlastne stal v Amerike absolútny spoločenský fenomén.
Gabo
Súhlasím, inak, by the way Ashton Kutcher on, neviem, či vieš, ale on práve má akože svoju ako private equity firmu alebo investuje a presne toto je inak princíp jeho investovania, že zainvestuje do nejakého startpu, dá si tam svoj podiel a potom to začne používať a samozrejme strašne (???), ja Ashton Kutcher používam to energy drink alebo čokoľvek a strašne to ako keby potom stúpne, že on to fakt takto robí premyslene. Len ma napadlo, že kto by bol slovenský Ashton Kutcher. Komu si dal milión na Slovensku.
Peťo
Neviem, ale ešte poviem český príbeh, lebo to má follow-up. V Čechách ja som naozaj akože vážne presvedčený, že v Čechách bol Ashton Kutcher Andrej Babiš.
Gabo
Nebolo to skôr už, vieš, tiež ma to napadlo, ale či nebol niekto pred ním ešte?
Peťo
Určite bol, ale nebola tam tá masa. Andrej Babiš ešte predtým, ako vstúpil do politiky, začal komunikovať primárne cez Twitter a jeho najlegendárnejší tweet z nejakého roku 2009 alebo nejakého vôbec.
Gabo
Zajtra si niečo kúpim.
Peťo
Zajtra si niečo kúpim a čo urobil na druhý deň?
Gabo
Kúpil si médiá.
Peťo
Kúpil si Mladú frontu, čo je jedno z najväčších vydavateľstiev v Čechách, hej, že bežný človek si kúpi tenisky, on si kúpi vydavateľský dom za stovky miliónov korún, hej. Čiže strašne to akože veľmi, veľmi šarmantne a veľmi akože nápade to používal ten Twitter, že tak akože hlodil tam, za ním tam prišli novinári, lebo bol zaujímavý, akože v tom čase excentrický milionár, potom vstúpil do politiky, pokračoval v tom. A keď už tam boli novinári, už tam prišli za ním všetci politici. Môžu nás kľudne naši českí kamaráti, ináč nás počúva dosť Čechov, si zdokonaľujú slovenčinu. Českí kamaráti, kľudne nám napíšte do storky na Instagrame, hneď po tom, ako mu dáte follow, že áno, tak napíšte, že či to tiež tak cítite, ale ja si myslím, že medzi Twitterom, ako je dnes na Slovensku, že pár intelektuálov si tam akože pohejti Simu Martausovú a iba tak sa dozvieme, že existuje Twitter.
Gabo
Ja som netušil, že existuje Sima Martausová.
Peťo
Čo? Ju tam hejtili nejakí tam novinári.
Gabo
Hej, ale ja som ani nevedel, že existuje.
Kto je slovenský Ashton Kutcher pre Twitter?
Peťo
No vidíš, tak vitaj v klube, tak medzitým, že prežíva niekde v podhubí nejakých pár akože gig nadšencov, po moment, že naozaj dnes je Twitter komunikačný médium číslo 1, bol ten rozdielový moment bol Andrej Babiš. No a kto podľa teba je slovenský Ashton Kutcher?
Gabo
No práve nad tým uvažujem, že akože mám tendenciu súhlasiť, dokonca ja som to takto nejako veľmi podobne vysvetľoval, sa teším, že som trafil.
Peťo
Hlavne, že pred piatimi minútami si to ešte nijak nevysvetľoval.
Gabo
Nejak som to tak snažil, však ja som povedal, že niečo som musel povedať.
Peťo
Dobre.
Gabo
A rozmýšľam, že kto by to musel byť akože na Slovensku taký, kto by sem došiel.
Peťo
No ja mám dvoch.
Gabo
Počkaj, počkaj. Nechaj ma chvíľku, musím porozmýšľať, že kto je tak, z politiky no jasné, Igor Matovič.
Peťo
Áno.
Gabo
Lebo za ním by ľudia išli.
Peťo
Áno, nie, ľudia, ale všetci by sa išli pozrieť, čo zase vyhlodil.
Gabo
Čo tam zase akože píše a zo šoubiznisu, neviem, Plačková, netuším, asi nie Plačková.
Peťo
To je málo vizuálne na ňu.
Gabo
No, neviem. Tak povedz ty tvoje tipy. Igora som trafil podľa mňa.
Peťo
Vieš čo, ja si myslím, že aj taký poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje, by tam za sebou stiahol veľa ľudí.
Gabo
To úplne není cieľovka.
Peťo
Viem, že nie, ale niečo by to mohlo urobiť.
Gabo
Predsa len ten Igor akože donesie tam aj tých ľudí, ktorí akože, vieš?
Peťo
Súhlasím a zo šoubizu.
Gabo
To by musel byť nejaký Rytmus alebo také niečo, no, také niečo tam proste začne on akože dávať.
Peťo
Ale tak Rytmus pred desiatimi rokmi, aby sme teda boli fér.
Gabo
Tak, tak, tak a teraz neviem, kto. Odpoveď na tvoju druhú otázku, kedy bude Twitter na Slovensku populárny. Nikdy.
Peťo
Na to ja hovorím nikdy.
Gabo
Nikdy.
Peťo
Presne to hovorím, už nikdy, už to nestihol a už proste už máme toľko iných sietí a toľko náhrad, že už sa to nestane.
Gabo
No ale hlavne podľa mňa už vôbec ako keby tým konceptom, ako Twitter funguje, že je hlavne o tom texte, ja chápem, že vieš aj obrázok aj video, ale je to na krátke textíky, nejaká mikroglogovacia platforma a dnes ten obsah je úplne o niečom inom. Bavili sme sa o tom, že je o videách, instantný obsah, tiktokoch a blbostiach, že ten Twitter už je trochu (???) toho, ako sa sociálne siete vôbec budú používať.
Peťo
Súhlasím, súhlasím, že odpoveď je, že na Slovensku už nikdy, resp. nikdy nie už tak masovo ako je v tej Amerike alebo ako je stále v tých Čechách.
Gabo
Skôr, čo je na Twitteri zaujímavé, že a to chce aj Elon Musk vlastne riešiť, je ako keby ukázať ten algoritmus, že to bola 1 z tých jeho vecí, sloboda slova to je taká tá najznámejšia, ale druhá, že ja odkryjem ten algoritmus a ukážem, ako to funguje.
Peťo
Podľa čoho sa mi radia príspevky.
Gabo
Presne tak, aby som bol maximálne transparentný a zároveň chcem bojovať proti tým spomínaným botom, čo opäť akože, ak zoberieme tú tvoju previsu, chcel som povedať iné slovo, tvoj predpoklad, že on naozaj je taký, ktorý akože typu, že vidí, že trocha vizionár a že chce ukázať tomu svetu, tak to mohlo byť celkom zaujímavé, že mohol byť vlastne prvá sociálna sieť, ktorá ukáže, že takto funguje algoritmus, takto sa dá efektívne bojovať proti botom, falošným účtom a keby to naozaj fungovalo, tak akože zase toto na druhej strane, že mohlo byť fajn, aj keď som veľmi zase opäť skeptický, že či to reálne vie, že nemyslím si, že on je o toľko popredu ako ostatní prevádzkovateľa sociálnych sietí, vieš, v tomto.
Peťo
Po tom, ako Trumpa vyhodili, tak on si vlastne založil svoju sieť.
Gabo
Áno. Vieš, ako sa volá?
Peťo
No Truth.
Gabo
Jasné, je to inak totálne fiasko.
Peťo
No však počkať, však k tomu chcem ale dôjsť, že vieš, že niekto by si mohol povedať, že kámo, za 44 miliárd ti nakódim akože 44 dokonalých sociálnych sietí, hej, lebo to kódenie tej sociálnej siete nemôže stať miliardu dolárov, hej. Čiže prečo si, prečo nezoberie akože 100 miliónov dolárov a nenakódi si nový Twitter? Na čo mu to je? A teda odpoveď je v Donaldovi Trumpovi, hej, že má dosť peňazí, nakódil si svoj Truth a je to hanba. Od momentu, kedy to oznámil, až doteraz je to hanba. Spadlo mu to, keď spustil betaverziu. Spadlo mu to, keď spustil hlavnú verziu, nikto tam nechodí, nikoho to nezaujíma.
Gabo
To bol ten problém, že jemu tam vlastne nechodili ako keby ani tí jeho akože fanúšikovia, tí skalní alebo aj tie účty, ja si nepamätám, ktoré to boli, ale takí tí jeho verní podporovatelia, ani tí tam nechceli prísť, tak potom to naozaj muselo skapať.
Peťo
Presne. Čiže, čiže tá odpoveď aj vieš, keď Facebook kúpil WhatsApp pred pár rokmi za 14 miliárd, ako šialené sumy, Microsoft kúpil Skype a tam najsmiešnejšie vtip bol, že sa chváli Bill Gates kamarátovi, že včera som kúpil Skype a on, že hej, ja som si ho stiahol zadarmo. Vieš, že prečo akože sa kupujú za takéto hrozné peniaze tie služby. No pravda je, že ty si nekupuješ tú technológiu, ty si kupuješ tú masu ľudí, ktorí tam už sú, hej a oni sú tam zadarmo a platia svojimi osobnými údajmi a budeme to stále my opakovať, lebo na tom je postavený vlastne v podstate už dnes celý svet, že buď platíš peniazmi alebo osobnými údajmi.
Gabo
A inak toto je celkom sranda, lebo ako vlastne potom boli také, že okej, keď to Elon Musk ako keby kupuje ten Twitter, že jednak veď sú tie osobné údaje alebo ale problém je, že ako keby Twitter je, keď to porovnám s Facebookom, problém Twitteru je, že není monetizovaný alebo teda veľmi slabo, že ten Facebook je mašina na peniaze a drtí ich aj s Instagramom. Twitter je stále v strate, že on je nejakých 20 rokov, odkedy vznikol, stále v strate a extrémne slabo akoby peňazí reklamu, akoby rieši reklamu. No a že vlastne ako na tom Musk chce zarobiť, okrem toho, že by to bola iba hračka a riešilo sa to, že by to spoplatnil ako pre užívateľa alebo že by tam mal nejaký obsah, za ktorý si platíš a podobne, ale neviem. Akože mne to príde strašne nereálne. Peťo, čo si o tom ty zase myslíš, že či akoby dokážeš v tejto chvíli, ako ľudia fungujú, inak zmonetizovať sociálnu sieť ako to, že proste predávaš na nej reklamu a teda dáta užívateľov? Ja som veľmi skeptický, že podľa mňa ľudia nie sú ochotní si platiť za sociálne siete.
Peťo
Vieš čo, musím povedať, že, že TikToku sa to celkom darí. TikTok okrem toho, že tam predáva reklamu, tak on vlastne tým userom, tým deťom predáva za také coiny, ktoré si tam kupuješ reálnymi peniazmi, dostaneš coiny, hej, nejaké.
Gabo
Čo s nimi robíš?
Peťo
No a za to si kupuješ také emojis, akože ružičku, medvedíka, niečo.
Gabo
To som netušil.
Peťo
A ty to emojis potom používaš pri živých vysielaniach a tými odmeňuješ tých streamerov a oni si z toho, samozrejme, nechávajú nejaký podiel. Čiže niekto streamuje peknú vec a ty mu pošleš medvedíka, ktorého si si kúpil za 5 coinov, čo ťa stálo 5 USD.
Gabo
A vlastne on si potom ten stream si za to vie akoby tie peniaze zobrať, akože podporiť ho.
Peťo
Áno, preňho sú to peniaze, lenže tá transakcia ide cez TikTok a TikTok si nechá, samozrejme, nejaký spracovateľský poplatok a myslím si, že je to dobrá cesta, nie pre tie deti, ktoré tam vyhadzujú peniaze, ale pre tú sociálnu sieť je to výborná cesta, lebo máš miliardu ľudí, z ktorých proste 1 000 000 ľudí sa rozhodne, nechajú tu iba 10 USD v ten deň, akože kámo, zlatá baňa.
Gabo
Chápem, že ono to je rovnaký princíp, ako fungujú v podstate tie internetové hry alebo facebookové fungovali, že 90 % ľudí tam to hrá zadarmo, 95 %, ale máš potom tie wales, tie veľryby, ktorí tých pár užívateľov, ktorí sú ochotní za nejaký premium, že si niečo dostaneš navyše, že máš, neviem, viac zbraní, viac oblekov atď. a že máš nejakú ako keby navyše službu.
Peťo
A mne napadlo pri tom Twitteri, môžme zase poradiť Elonovi, že ako ho speňažiť, že vieš, že dáš tam všetkých naspäť, vrátane Trumpa, vrátane dezinformátorov, konšpirátorov, všetkých a povieš ľuďom, že každý má právo sa vyjadriť, hej, pokiaľ teda neporušuje zákon, ale budú tak nejak v systéme flegnutý, že pozor, že šíri nezmysly, ale má na to právo a ty ako user si povieš, že ja budem platiť euro mesačne, aby som týchto idiotov nevidel.
Gabo
To by aj na Facebook fungovalo.
Peťo
To podľa mňa monetizácia jak sviňa, nie, že oni môžu písať, čo chcú, ale ten, kto si zaplatí, nebude tomu vystavený a za to by som napr. ja možno platil.
Gabo
No však ale nefollovneš si ich iba, nie?
Peťo
No nie, lebo v tých algoritmoch dnes ich vidíš, lebo kamarát zdieľal, lebo on si myslí, že je to dobrý obsah, lebo veľa ľudí to lajkuje, čiže ty si zaplatíš, aby sa naozaj nikde na tvojej nástenke neobjavil, čiže speňažuješ, vlastne zarábaš na tých konšpirátoroch. Počúvaj, toto je už druhý geniálny nápad.
Gabo
Ja som mal teraz tretí, ale kým som ti ho stihol povedať, som si povedal, že to je aká blbosť. Počúvaj, ty kokos, jaké by to bolo super, keby si si akože mohol akože zaplatiť, že natopovať ten príspevok, vieš, akože to niekde býva, že dáš nejaký status a ja chcem môj status, všetci videli. A potom som si uvedomil, že však vlastne to je reklama.
Gabo
To sa volá reklama, Gabo, už to funguje takto v online marketingu.
Gabo
Ako sa mi podarilo ujsť k takejto blbosti, takúto blbosť vmyslieť.
Peťo
Ale si sa krásne priznal takto k záveru.
Gabo
Ale tak zase čo, tak ľudia ma poznajú.
Peťo
Takto k záveru, to sa cení. No poď, uzavri to, čo bude s Twitterom? Kúpi, nekúpi? Rozhýbe sa na Slovensku, nerozhýbe? Poď Yes/No/Cancel.
Gabo
Kúpi, ale nič s tým nedokáže urobiť, akože nerobí s tým nič zásadnejšie, ako je dnes.
Peťo
Pretože nepustí tam slobodu slova.
Gabo
No možno pustí, ale proste mu to nepomôže alebo legislátori, akože legislátori americkí ho proste tak dajú do laty, že proste hotovo, hore-dole filozofický koncept, proste bude musieť mazať škodlivý obsah.
Peťo
Ešte mi napadlo, keď sme povedali Marka Zuckerberga v Kongrese a 1 kongresman hovorí, že Facebook je zadarmo, že, áno, aj používatelia ho majú zadarmo, áno, aj všetko, čo tam robíte, sa robí zadarmo, áno, tak ja sa pýtam, na čom zarábate? A chcel počuť, že predávame osobné údaje a Mark Zuckerberg hovorí, predávame reklamy.
Gabo
Áno, áno, počkaj, ale to bola tak, že on tam išiel prvýkrát. Tí sa tam strašne strápnili tí senátori.
Peťo
Ja viem, ale ty chápeš? Ty ideš grilovať jedného z najbohatších ľudí sveta a akože na toto sa necháš nachytať. Takže vieš, možno to s Twitterom dopadne rovnako, že kámo, čo špekulujete, začnite predávať reklamu.