Applu treba vzdať poklonu
Peťo
Tu treba dať veľký kredit Applu bez ohľadu na to ako ich mám a nemám rád. Apple prišiel s iPhonom v roku.
Gabo
2007, 2008.
Peťo
Dobrý si 2007.
Gabo
Ok.
Peťo
Prvý iPhone inak mal som aj taký článok, že čo všetko prvý iPhone nevedel a je to strašný výpis základných funkcií a povedal som si, že nebudem tu dnes akože to viac hrotiť. Poviem radšej jednu pikošku, bol teda prvý Iphone, stál prosím pekne päťsto dolárov 4 gigový.
Gabo
Ešte lacnejšie ako dnes.
Peťo
A šesťsto dolárov.
Gabo
Hodíš nejakú akože 5 000 dolárov.
Peťo
Nie nie, 600 USD 8 gigovi, lenže to boli časy, keď telefóny stáli 100, 200 dolárov a je taká jedna zaujímavosť. Neviem, či si niekedy všimol alebo nebodaj uvedomil, že vždy keď ukazujú displej nejakého telefónu, MacBooku alebo iPadu.
Gabo
Tak ukazuje nejaký rovnaký čas nejaký 9 niečo.
Peťo
9:41.
Gabo
No ale vieš, že to to je taká to presne z tých jeden z vecí čo neznášam na to Apple, ja to tak neznášam.
Peťo
Ale to je super.
Gabo
Ja to tak neznášam také tie.
Peťo
Prečo?
Gabo
Ale vieš čo nechcem.
Peťo
No povedz, veď to je také easter egg milý, no a prečo to tam je?
Gabo
No a preto presne pre toto, aby sa o tom ľudia bavili.
Peťo
Ale prečo to tam je?
Gabo
Lebo on to vtedy ohlasoval, či čo nie vždy, to vtedy ohlasoval.
Peťo
Áno, lebo 9. januára 2007, 9:41 na tom jeho Keynote toho Jobsovom prvýkrát ukázali svetu iPhone a odvtedy na počesť tohto momentu, keď ukazujú teraz displej nejakého svojho zariadenia, tak nejaký čas tam aj tak musí byť, tak namiesto 12:00, tam vždy na fotoshopujú 9:41 to je všetko.
Gabo
Dobre.
Peťo
No tak a čo. Aký máš problém?
Gabo
To je na úrovni ako pre takých tých Apple nerdov akože typu, keď niekto je Star Trek nerd a neviem čo a povie v tretej epizóde Starteku alebo Star wars.
Peťo
Ale toto neni, že v tretej epizóde.
Gabo
Mal dve vlasy na pravo a potom ich mal na ľavo akože.
Peťo
Ale toto je, že všetky zariadenia o 2007, to nie je, že keď launčovali štrnástu generáciu pätnásteho krytu, to je, že všetky. Gabo aký je prvý mobil, ktorý si pamätáš svoj mobil?
Gabo
Mobil, či smartfón?
Peťo
Mobil.
Gabo
Mobil som mal, vieš čo neviem, čo to. Nebola to Nokia ani ta 3310 slávna, to bol vlastne až druhý tretí.
Peťo
Áno, okej.
Gabo
Ale ten prvý bol taká obrovská tehla, akože fakt, že to bola, že tehla.
Peťo
Ale značka.
Gabo
Niečo pripomínajúce vysielačku. Netuším podľa mňa to, neviem. Dostal zdedil, som to klasický po po otcovi, čo to už nepoužíval a bola to tehla obrovská.
Peťo
A prvý smartfón?
Gabo
Prvý smartfón som mal až pomerne nedá neďal.
Peťo
Nedávno.
Gabo
Akože fakt to myslím vážne, že ja som dlho.
Peťo
Minulý utorok.
Gabo
Nemal smartfóny. Teraz som to nechcel začať hneď tým, ale ja som bol, že veľký odporca smartfónov dlho.
Peťo
Čiže hipster hej. Akože myslel si si, že budeš iný.
Gabo
Nie nie mal som BlackBerry a BlackBerry som akože zbožňoval kvôli písaniu.
Peťo
Ďalší silný príbeh.
Gabo
Doteraz si myslím doteraz si myslím, že písanie na BlackBerry je omnoho lepšie ako písanie na dnešnom smart ale to je iná téma.
Peťo
Bohužiaľ je vás veľmi málo, čo si to myslia na svete.
Gabo
Áno už hej a tým pádom som mal prvý smartfón 2017.
Peťo
A čo to bolo?
Gabo
iPhone.
Peťo
iPhone.
Gabo
V robote som dostal.
Peťo
Výborne aj o tom bude dnes reč. Dnes máme teda tému smartfóny, ale povieme si trošku aj o histórii, že ako to vznikalo a hlavne si povieme ako tie smartfóny využívame v marketingu, lebo stále sme marketingový podcast. Možno ma zaujíma aj trošku komunikačne, čo tie smartfóny dnes.
Gabo
No nie však ale však prvé čo hovoríš asi každému klientovi na každom školení o tvorbe obsahu je Mobile First, Mobile First, Mobile First všetko bude (???).
Peťo
Dobre výborne k tomu prídeme presne o 22 minút priatelia a my poďme pekne po poriadku.
Gabo
Ty chceš akože histórou začať?
História smartfónov
Peťo
Nie nechcem, ale nechcem, že históriou. Chcem začať možno nejakými koreňmi, lebo to na seba hrozne nadväzuje a keď sa bavíme o teraz to povedal veľmi pejoratívne o histórii mobilov.
Gabo
Vyhodil som ťa z koncentrácie.
Peťo
Presne presne. Tak je tam jeden, je tam jeden, že extrémne smutný príbeh a to je príbeh Nokie. Nokia
Gabo
No však chápeš (???).
Peťo
Jeden absolútne to bol jeden, že neohrozený jednorožec, ktorý neviem, či v čase najväčšej slávy to nebola, že najúspešnejšia fínska firma Ever akože v histórii samozrejme krajiny, ktorý vlastne v určitom momente mal takmer monopol na mobilné telefóny a vlastne zlomilo ich to, že nenabehli na ten trend v momente, keď iPhone prišiel s dotykovou obrazovkou, že na toto nenabehli, že oni mali ten Nokia komunikátor a stylusy a perá dotykové, tak ale nenabehli na ten na ten interface a to celé zjednodušenie, ktorý iPhone urobil. Ja tu mám takú story, že Nokia story, že ako to celé bolo a nie, že ako začínali, ale ako to odovzdávali. Oni teda neviem, či vieš ale Nokia patrí Microsoftu.
Gabo
Už teraz predtým nepatrila.
Peťo
Áno, áno, veď už teraz a keď vlastne odovzdávali Nokiu Microsoftu, neviem, či to bol rok 2013, 2014 nie som si istý, tak mali tlačovú konferenciu, kde šéf SEO Nokie hovorí: Myslím si, že sme neurobili nič zlé, ale nejakým spôsobom nám to nevyšlo.
Gabo
To je obdoba výroku, že chceli sme to spraviť dobre a dopadlo to, ako vždy.
Peťo
Presne tak a potom ako to povedal, tak on a celý board, ktorý tam sedel a to bola tlačovka oznámenie, že nás sprave Microsoft, tak on aj celý board sa rozplakal. Ja to nehovorím ako vtipnú historku teraz.
Gabo
To bol nejaký počkaj Fín predpokladám.
Peťo
Áno ale ja to nehovorím ako vtipnú historku. Ja hovorím, že to je. No a vlastne stalo sa presne to, že vlastne oni v nejakom momente a to je moja interpretácia, si uverili natoľko, že oni určujú, čo bude trend a ako budú ľudia ďalej používať mobily, že vlastne odignorovali to, že prichádza nejaký protitrent a oni si išli tú svoju líniu, nezachytili to a vlastne padli a dnes tá Nokia sa akože vstáva z popola a videl som aj parádne teraz smartfóny Nokiacke, ktoré majú prísť na trh, ale vlastne tú pozíciu, ktorú mali totálne neohrozenú, tak tu stratili na plnej čiare.
Gabo
To je skôr, že podľa mňa oni podcenili to, že ako ten smartfón ako keby ovládne svet, ako dotykov dotykový displej.
Peťo
Áno presne tak.
Gabo
To podceniš a to nebolo podľa mňa dotykovým displejom, ale vôbec tou koncepciou toho App Storu alebo teda to, že si tam vieš sťahovať do toho apky a do toho telefónu, že spravíš z toho taký malý počítač.
Peťo
Jasné ale ty hovoríš, že však iba podcenili toto. No ale to iba znamená, že z najúspešnejšieho predajcu a výrobcu smartfónu na svete sú dnes vlastne niekto, kto stáva z popola ako Fénix a ja si myslím, že to ešte dajú. Normálne, že tá značka.
Gabo
Že sa vrátia ako keby, nehovorím ako monopol ale ako že proste fungovať.
Peťo
Že ta značka je tak strašne nostalgicky s nami spojená presne všetky tie 3310 a tak, že si povieme, že, že stará dobrá Nokia. Ale môžem sa mýliť.
Gabo
Majú tam hadíka na tých nových lebo ak tam není hadík.
Peťo
Presne ja dúfam, že áno, no a keď sa vrátim teda k mojej histórii najprv mobilov, môj otec robil vlastne u jedného z prvých operátorov, ktorí tu nastúpili, bol pomerne významnej funkcii a on teda vždy priniesol domov taký ten akože ten firemný mobil. No lenže firemný mobil v 91, hej to sa o týchto rokoch bavíme, lebo oni tu vieš, že oni prišli Američania prišli na Slovensko budovať mobilnú sieť, hej alebo treťom ja neviem zabije ma keď to bude počuť, ale, že proste early ninetees, tak ten firemný mobil úplne prvý bola taká tehla, malo to asi že 15 kíl.
Gabo
Ok tak takú som nemal.
Peťo
Normálne sme to akože držali v ruke.
Gabo
Ako v kufríku.
Peťo
Ako kufrík a to bola teda baterka, hej, aby ten mobil dokázal a teraz to bolo, že neviem, že 3 hodiny na nej vydržať a neviem tridsaťminútový hovor kontinuálne, že by si s ním akože dokázal robiť. Výhoda bola, že ten kufrík nemal to asi 15 kíl, mal to asi 5, že vedel som to aj ja zdvihnúť, tak ten kufrík päť kilový, vždy si niekde tak akože položil a na tom mieste si hľadal signál, aby si mohol volať. U nás doma to bolo teda okno v obývačke, takže bolo konkrétne miesto, kde si akože do toho na ten sekretár obývačkovi položil ten kufrík, postavil si sa k oknu, to slúchadlo si pritlačil k tomu oknu, prípadne si to okno otvoril a zavolal si víťazoslávne niekomu z mobilu. Takže to bol akože jeden z prvých, čo si pamätám, čo priniesol, bola to Nokia jeden z prvých telefónov, čo priniesol otec domov. Druhá vec, čo chcem povedať, čo sa týka témy smartfóny, že je tu odveký kleš a je to teda, že Android verzus iOS. My už sme sa dozvedeli, že ty si bohužiaľ iOS. Ja som teda zarytý Androiďák a rád všetkým vždy dookola stále vysvetľujem, prečo to tak je, zaujímalo by ťa to?
Gabo
Vieš čo ani nie, ani moc nie lebo podľa mňa nie som akoby zarytý iOS. Ja som ja takto, môžem to asi povedať, ale teraz stratíme veľa poslucháčov. Ja fakt nemám rád Apple akože ako značku nie že ich nemám rád.
Peťo
Veď ani ja.
Gabo
Ako nemám rád akože ich produkty, keď to poviem takto. Áno, nemám rád ich produkty, ale tým, že vlastne som svoj prvý smartfón, ktorý som dostal, bol teda iOS teda iPhone, tak som sa s tým naučil robiť a teraz už sa mi akože som lenivý prejsť na Android a už som sa naučil robiť s týmto, ale akože to bolo presne preto ale nie som veľký fanúšik.
Peťo
No tak ale teraz poslucháčov nestratíme, pretože nie si fanúšik, ale pretože sa opäť nepohádame, lebo ja teda Apple uznávam, z celého srdca ich uznávam, ako robia svoj marketing, ale neznášam ich ako zákazník. Ja proste nerozumiem tomu, že mám dať 1 000, 1 500 eur za nejaké ich zariadenie a potom si za ďalšie 400 eur dokúpiť rôzne komponenty, aby to zariadenie fungovalo so zvyškom sveta. Ja s tým mám veľký problém, že robia z tých ľudí podľa mňa ovce, ale je to môj názor, môžte nás vyhejtovať (???).
Gabo
Práve to tak 20 % ľudí vyplo ten podcast, takže tí čo ste zostali teraz, tak pokračujeme ďalej.
Peťo
Presne tak, čiže je tu akože veľký clash vo svete, hej iPhone wrs Android a sú to 2 mainstreamové platformy.
Gabo
A dobre a tak spýtam sa ťa, aby som ti akože dal, že teda prečo ten Android je lepší ako iPhone?
Peťo
Lebo je oveľa variabilnejší, môžeš si vybrať lacný Android, drahý Android, môžeš si inštalovať appky z App Storu teda z Place Storu alebo vlastné. Môže chápeš, že celé je to také, že je to také slobodné áno, aj oveľa zraniteľnejšie prostredie, lebo tam hocikto môže hocičo dostať do tých telefónov, ale ja si môžem vybrať, čo chcem mať, čo nechcem. Kdežto Apple nadiktuje, že tu sú 3 farby, tu sú 2 špecifikácie a stojí to od 1 200 vyššie a ja si hovorím, že prečo. Mne to proste nedáva zmysel a potom presne oni si ešte vymyslia nový konektor a ja ten konektor musím mať 4 redukcie, aby som sa pripojil vôbec do elektriky. Akože prepáč, mám s tým problém. To, čo možno netušíš, Slovensko má veľmi silnú stopu vlastne v histórii a vývoji telefónov mobilných telefónov. Vieš o tom niečo?
Gabo
Vyzerám na to?
Peťo
Chcel som ti dať šancu sa blisnúť, chcel som ti dať šancu sa blisnúť.
Gabo
Nie blístni sa kľudne ty.
Slovensko má zásluhu na vývoji mobilných telefónoch.
Peťo
A ide o to, že jeden Slovák volá sa Jozef Murgaš, a to sa bavíme, teda, zase ma otec zabije. Asi mu zavolám za chvíľu lebo toto už nerozchodí.
Gabo
Ale počkaj, tak nech (???) ale on.
Peťo
Akože.
Gabo
V deväťdesiatom ktorom?
Peťo
Nie. Môj otec, ale ten Murgaš začiatkom dvadsiateho storočia.
Gabo
Ja som myslel, že bol kolega tvojho otca.
Peťo
Odišiel z Ameriky a tam si nechal patentovať jeden systém Tón systém, ktorý vlastne, predstav si taký jeden prvý schodíkov toho, že dnes máme vôbec bezdrôtovú komunikáciu a tak. Urobme to takto. Ja som teraz strašne celé doplietol aj roky aj technológiu zavolám len rýchlo otcovi.
Gabo
Priateľ na telefóne a neviem, či ti otec zdvihne.
Anonym (otec Peťa)
No prosím.
Peťo
Čau môžem na chvíľu?
Anonym (otec Peťa)
Jasné.
Peťo
Prosím ťa nahrávame buzzworld a máme tému, že telefóny. Ja som sa tu snažil vysvetliť Murgaša a vymyslel som si, že začiatkom dvadsiateho storočia odišiel do Ameriky a tam urobil niečo, vďaka čomu dnes máme mobily. Vieš to vysvetliť nejak lepšie?
Anonym (otec Peťa)
No trošku si to poplietol. No Murgaš odišiel do Ameriky roku 1896.
Peťo
Ale tesne.
Anonym (otec Peťa)
1896 pretože tu bol nepohodlný pre jeho sociálne cítenie a mal technické nadanie a keď už odišiel do Ameriky v tom čase už boli rôzne pokusy v oblasti bezdrôtových prenosov a dá sa povedať už roku 1888 prvé takéto pokusy už boli zaznamenané, ktoré urobil Hertz a neskôr tam bol Lodge, Popov, Tesla. A v tom čase, keď Murgaš sa začal o to zaujímať, budú veľmi silný Marconi a Murgašov systém, čo on vymyslel to bolo v roku 1904 si dal patentovať tzv. tón systém, ktorý znamenal obrovský zlom v tom čase vo vývoji rádiokunikačných prostriedkov, lebo bol geniálny v tom, že nahradil bodku a čiarku morzeovej abecedy a nahradil ich vyšším a nižším tónom.
Peťo
Dobre. Môžem povedať s trochou akože nadsádzky, že keby on týmto patentom neprispel, tak dnes tie mobily buď nemáme alebo ich máme neskôr tak?
Anonym (otec Peťa)
A máme iné skôr samozrejme, lebo on on napríkladv roku 1905 už urobil prvé pokusné vysielanie bezdrôtové, kde teda cez ten Tón systém dal tam mikrofón, prispôsobil to samozrejme je to zložitejšie a prvé jeho slová išli do (???) v Amerike. Počujete ma, počujete m,a počuje ma niekto?
Peťo
A po slovensky?
Anonym (otec Peťa)
Po slovensky áno. Takto.
Peťo
To je národovec.
Anonym (otec Peťa)
A jeho ten asistent Stegner, ktorý teda vedel, že ho, ktorý sledoval jeho, mal prijímaciu stanicu zachytil a volal mu spätne po telefóne klasickom, že zachytil jeho slová veľmi v zrozumiteľnej kvalite a o 2 roky neskôr uskutočnil Murgaš prenos medzi Vilkes-Barre a Scrantonom kde sa starostovia rozprávali.
Peťo
Scranton to je známe z takého seriálu, koľko je to kilometrov?
Anonym (otec Peťa)
To bolo 30 km, on bol geniálny v tom, že všetci tí, ktorí mali signál aj Marconi, ktorý prenášal bol prerušovaný, ale on ho moduloval. Čiže ako čisty vyslal, tak ho prijal, lebo to sa zase odmodulovalo všetky tie, čo sa tam nabalili tie hluky a proste nezrozumiteľnosti tých systémov predchádzajúcich. On to všetko vyčistil a krásne prijal signál.
Peťo
Super, ďakujeme pekne. Verím, že si obohatil, konečne sa v buzzworlde odznelo niečo naozaj užitočné a vedecké.
Anonym (otec Peťa)
No, ale to by bolo treba spresniť, pretože toto bolo veľmi tak nahrubo povedané. Ale to nevadí.
Peťo
Jasné. Díky čau.
Anonym (otec Peťa)
Čau.
Gabo
Sa mi páči ta poznámka tvojho otca, ktorý dal vedecký výklad dvojminútový trojminútovy a povedal treba to ešte spresniť.
Peťo
Presne. (???)
Gabo
(???) my dávame z ľava, z prava, z brucha (???)
Peťo
Ale počúvaj ale všimil si si? Trafil som začiatok dvadsiateho storočia, to som si fakt nebol istý dobre, čiže to chcem povedať Slováci buďme hrdí, lebo ani Jobs ani žiadne tu Samsungy a Korejčania a jedno s druhým Nic by ne bilo môj zlatý, keby tam akože nemoduloval. Rozumieme si, že takto ale, že do Scrantonu to ja som nikdy ja som vedel, že ja som vedel, že z Wilkes-Barre to som si pamätal tú dedinku, ale do Scrantonu som si nepamätal akože v Scrantone vlastne natočil jeden z najlepších seriálov sveta Office, to nemôže byť náhoda.
Gabo
To neni náhoda podľa mňa určite.
Peťo
To je len vďaka tomu, že tam bol jeden z prvých online mobilných hovorov sveta. Našiel som si takýto rebríček najpredávanejšie mobily sveta, no lenže najpredávanejšie ever.
Gabo
Akože dnes, či všeobecne?
Peťo
Ever, že v histórii mobilov. No daj, čo si myslíš.
Gabo
Nokia bola asi najpredávanejšia.
Peťo
Áno Nokia 1100, vieš koľko kusov, to podľa mňa nemáš ako tušiť.
Gabo
No tak ti poviem rovno to dvesto mega.
Peťo
Tyty si, že normálne fakt dobrý, ale 250 000 000 sa predalo tejto jednej Nokie. Druhá bola 1110 to bola vieš to bola vždy tá, že to bola tá, že opäť korún drahšia, ale namiesto 20 sms si mohol uložiť 30 sms. A tá teda tej sa predalo 247 000 000 a pozor tretí už je jeden konkrétny iPhone a či si tipneš, máme iPhony od 1 po 13. Ty si akože vystrelíš tipneš.
Gabo
Ja si fakt tipnem.
Peťo
Že ktorý?
Gabo
8.
Peťo
- 8 je dvadsiaty najpredávanejší telefón, ale tretí najpredávanejší tel smartfón sveta telefón sveta iPhone 6.
Gabo
Mal som mal som, to bol môj prvý iPhone.
Peťo
Takže ty si si ich kúpil presne 224 000 000.
Gabo
Mal som jeden z nich.
Peťo
Potom je Nokia, Apple Apple Nokia a na nejakom štrnástom mieste prichádza Samsung z 2009 nejaký E 1000 1100, v živote som o ňom nepočul, toho sa predalo 150 000 000. No a ešte tu je taká vychytávka, že poznáš také, že Motorola Razr. Nie? Ja si pamätám a bol to strašný trend a bolo to teda tesne pred vydaním iPhonu, teda tesne, samozrejme z toho historického pohľadu, že ak si mal mať nejaký hypsterský mobil, ktorý definuje kto si, čiže dnes najdrahší iPhone, tak si si kúpil Motorolu Razr a to bol taký ten a ešte aj Blate sa volal, hej to bol taký strašne tenučký sklápací telefón, sklapací hej.
Gabo
No však jasné, ja si pamätám, že bol taký sklapací.
Peťo
Ale hrozne tenučý, že on mal ja neviem, že 5 mm na výšku strašne taký tenučký, fancy nebol dotykový nič a to si hrozne pamätám, že presne všetky americké celebrity mali buď BlackBerry alebo mali Motorolu Razr a potom prišli iPhoni a a zrazu mali všetci iPhoni, ale to bolo, že posledný telefón pred smartfónmi, ktorý musel mať každý ak chcel dokázať svoj spoločenský status.
Gabo
Ale podľa mňe ten bol taký srandovný, že ono to išlo od tých tehál, že mať čo najmenší a že čím menší telefón, tým to bol lepšie a potom prišli, že iPhoni a dneska, čím väčší iPhone tým drahší, však by zmenili ten pomer veľkosti.
Peťo
No a obrazovky stále sa zväčšujú zväčšujú.
Gabo
No však kvôli dotykovosti.
Peťo
Že vlastne predtým boli veľké telefóny, lebo mali veľkú baterku, potom klesli až do nejakých, pamätáš si také tie telefóny, čo si vedel zobrať proste, že mali na výšku 10 cm a displej mal 2×5 hej. Ako sa začal zväčšovať displej, tak zase tie telefóny začali rásť. Potom je tu ešte taký jeden fenomén, ktorý chcem spomenúť a to sú to sú tie nové samsungy z rady Galaxy, hej od S3. S3 je 24-tý najpredávanejší telefón v histórii 70 000 000, S4 je hneď za ním 70 000 000 atď. Až po dnešné, ešte na konci sa chcem k nim vrátiť. Mohol by nám niekto zaplatiť aspoň Samsung za toto. Chcem sa k ním vrátiť.
Gabo
Apple nám určite nezaplatí po dnešku.
Peťo
Ani Nokia ani Murgaš asi, ale čo chcem povedať, že naozaj už dnes tie telefóny to ti je, no však to bude to bude asi asi niekde tam, že to je, že chápeš, že sú počítače, ktoré vyniesli ľudí na mesiac.
Gabo
No inak to som presne čítal, počuj, že dnešný smartfón mám väčšiu výpočtovú silu.
Peťo
Ale nieže väčšiu, má že 60 krát väčšiu.
Gabo
Tak ako tá raketa, čo vyniesli ľudí na mesiac.
Peťo
Presne a to dnes máme vo vrecku, no a ešte teda chcel som ti urobiť radosť, lebo som si myslel, že si väčší Apple (???) a že by si začal namietať, že no ale tie iPhony oni to, ty si to tu máš rozbité po jednom, tak som ich sčítal, že koľko.
Gabo
Že dohromady všetkých iPhonov.
Peťo
Všetky iPhony, že koľko sa ich predalo. Možno to není, že finál číslo je to z tých top 35 čo som našiel a to číslo je, že predali 1,5 miliardy.
Gabo
No ok, však je dosť.
Peťo
Smartfónov.
Gabo
To je dosť, no počkaj, ale pokiaľ si dobre pamätám, ak to si niekdo to čítal, že.
Peťo
Ale 1,5 miliardy.
Gabo
Dost nie?.
Peťo
To je extrémne veľa.
Gabo
Však ale im to robí nejak dve tretiny tržieb akoby, že aj v Applu ako takému, že pre nich to je akoby iPhony, sú absolútne zásadné a vieš koľko predali najviac za jeden deň?
Peťo
Za to bude to bude nejaký launch nejakého modelu.
Gabo
Pravdepodobne, za jeden deň najviac predaných iPhonov.
Peťo
No jednotky miliónov.
Gabo
340 000.
Peťo
Iba? To mi príde zase málo. Prosím ťa, ja sa chcem teda dostať trošku k marketingovej podstate telefónov a smartfónov. Ty si to teda samozrejme si zas spojler na začiatku, takže výborne ďakujem, ale pravda je taká, že smartfóny sú dnes primárne zobrazovacie zariadenie všetkých vašich onlinenových kampaní, všetkých slovom všetkých. Stalo sa to už v roku 2016 v októbri, keď trafic prenášaný na internete globálnom z mobilných zariadení prekonal trafic prenášaný cez počítače a laptopy hej v 2016, to znamená bavíme sa o koľkých skoro šiestich rokoch dozadu, bolo to v októbri 6 rokov dozadu a odvtedy ten podiel zobrazovania všetkého na mobiloch je proste rastie rastie rastie. Ja hovorím a teraz to tu poviem aj na záznam, hovorím to na prednáškach, kľudne ma zoberte za slovo, príde deň a bude to o pár rokov 2, 3, 4 roky, keď ti bude jedno ako tvoj web tvoje sociálne siete alebo iná tvoja a marketingová aktivita vyzerá na počítači. Prima jedine, čo ta bude zaujímať je, ako to vyzerá na mobiloch.
Gabo
No však to už aj teraz pomalinky, ale chcem povedať, že túto normálne, že ja prvý krát v histórii tejto šou.
Peťo
Šou dlho sme nehovorili, že máme šou.
Gabo
Chcem ako dať klobúk dole. Ja si pamätám, že nejakú prezentáciu tvoju kľudne aj 6 rokov vzadu 7 proste dávno dávno dávno som bol ešte mladý a normálne si tam povedal, že marketing, že proste ide éra mobil first, všetko obsah atď. Počkajte, robte to už teraz, lebo za pár rokov bude všetko na mobiloch atď. Ja som si tak hovoril, že a zase Peťo tie jeho akože toto vieš.
Peťo
Bulšity.
Gabo
A tak ďalej a trafil si trafl si, že aspoň jedno z mála, čo si trafil, vieš na rozdiel od tých (???) a všetkych tieto veci.
Peťo
Jedno z mála, ktoré už dobehli moje slová to je všetko.
Gabo
Tak ale klobuk dole.
Peťo
Musím povedať, že my sme keď som robil ešte v stratégiách, tak prvú konferenciu o mobilnom marketingu sme robili v roku 2010 volalo sa (???) mix Mobilný marketing 2010 hej (???)
Gabo
Ešte sa tomu hodí lepší názov ako (???)
Peťo
To je dokonalý názov, skrátene sme to volali BMX no ale.
Gabo
To ma napadlo ako prvé.
Peťo
Ale vtedy 2010 a to boli presne také tie prednášky, že no je to milé, už nám na web chodí 2,7 % ľudí z telefónov aj ten wab internet už sa oveľa zrýchlil. Dokonca Prvá Slovenská banka už má stránky pre preprogramované aj do wap internetu, to bol predchodca skutočného webu na mobiloch WAP sa volal.
Gabo
To ani neviem čo je.
Peťo
Tak nechaj tak, bolo to hrozne celé strašne milé a smiešne a ja som ich hovoril počúvajte ale však my tu nie sme pretože teraz je to trend, ja vás tu chystám na situáciu, keď budujem mať vo vrecku všetci mobily, budú to smartfóny, to už som bol múdry, lebo už bol iPhone na trhu 4 roky to neni, že ja som prognózoval smartfóny. Ja som len prognózoval, že ich budeme mať vo vrecku úplne všetci, hej a že všetci budú na internet chodiť cez mobil, to bolo to posolstvo a teda došlo na moje slová a nielen na moje samozrejme a dnes je to tak, že drvivá väčšina to rieši všetko cez mobily a teraz, keď ľuďom hovorím na prednáškach, že dobre, že ako sa to na tú situáciu nachystať, tak za mňa nachystať znamená, že keď robím fotku, no tak ju robím primárne na mobil, pretože ju robím na výšku, lebo chcem, aby na tom displeji obsadila, čo najväčšiu plochu toho displeja a keď točím video.
Gabo
Jedna k jednej.
Peťo
Tak ho točím minimálne do squaeru. Ideálne ho točím na výšku hej, že už nad tým rozmýšľam. Mal som jednu pani na jednom workshope, ktorá mi hovorí. Hovoril som to už tu?
Gabo
(???) Lenže mil len príhody teda mal som jedno works.
Peťo
Ale taká milá bola a ona hovorí viete, ja robím také handmady také akože štrikované dečky, no ja vždy, keď to tak akože si to tak nachystám, že to idem dať na ten Facebook. Ja si to tak rozložím na ten svoj stolík a mne to tak na šírku mi to tak lepšie sadne do tej fotky. Ja hovorím viete, čo milá páni, ja sa vás nechcem dotknúť, ale nikoho nezaujíma, ako dobre sa to vám fotí. Vy to musíte predsa odfotiť tak, aby vám to urobilo čo najlepší marketing, takže tá fotka, ktorú na ten facebook dáte, musí byť na výšku, lebo 96 % používateľov Facebooku chodí na Facebook aj z mobilu, nie výhradne z mobilu, ale aj z mobilu.
Gabo
Dokonca inak teraz neviem či si si všimol, ale keď hodíš myslím, že je to jedna k jednej fotku na Facebook, tak (???) ti ju ukáže ako retardovane, takú orezanú, ale vlastne nikoho to netrápi, lebo aj tak vieš, že to nikto neuvidí.
Peťo
Sme v stave, že to skoro nikoho netrápi, tak presne takto to je. To isté, že keď robíš príspevok na sociálne siete, tak ho predsa nebudem robiť, že si pozerám na desktope jak vyzerá ale na mobile, koľko toho textu sa zobrazí, či tá fotka vyzerá dobre, keď robíme nejakú kreatívu do kampane. Vieš tam pred pár rokmi ešte nejaký nejaký klient, no a na tej fľaši ta kvapka, ktorá steká po tej fľaši orossenej, viete tam ešte by som chcel taký odlesk, akože toho slnka dopadajúceho na fľašu a ja vtedy myslím som urobil hovorím, zobral som tu fotku, teraz som ju hrozne zmenšil na veľkosť mobilu hovorím, že presne takto ju uvidí 80 % ľudí. Na keru riť my tu už 3 dni akože dofarbujeme odlesk.
Gabo
Ty si strašné milý na tých klientskych prezentáciach na workshopoch, že?
Peťo
Vieš čo, som asertívny. Sú takí, ktorí má majú radi a sú taký, ktorý povedia (???)
Gabo
(???) Peťa, nevolajte (???)
Peťo
Presne Peťa nevolajte.
Gabo
(???)
Peťo
Ale vieš oni príde deň, keď povedia on mal pravdu, prečo som len nebol múdrejší.
Gabo
Koľko takých bolo ako ty, že.
Peťo
Stovky. Čiže totoj e vec, kde naozaj, že vždy myslíte, ako to vyzerá na mobile. Dokonca viem, že snapchate, ktorý na Slovensku nie je až tak populárny, ale TikTok ho veľmi akože hrdo nahrádza. V snapchate myslím si, že ten majiteľ on je taký prepínak, tiež trošku. Však nepredal Zuckerbergovi, že oni majú monitory otočené na výšku všetci grafici, aby rovno už rozmýšľali na výšku, že ako to bude nadizajnované na výšku, lebo proste nikto už na šírku nič dnes nerieši.
Gabo
No a ja som bol takto akože prekvapený, ale si pamätám, keď som prvý krát počul o Instagrame a mi hovorí kamoš, že počuj ale že ja hovorím, tak idem si to otvoriť na počitač a on, že to je len na mobile a ja hovorím čo, akože nejaká sociálna sieť čo je iba na mobile, že to akože len nemôže proste fungovať.
Mobile only
Peťo
No ty si to spomenul, že prišla taká teória, ktorá sa volala, že Mobile first, hej a to je, že musí to dobre vyzerať na mobile a keď to vyzerá na mobile, do tabletu a na desktop sa to určite nejak akože zmestí, hej, no a ja na tej prezentácii vždy ten slide ukážem, že Mobile first, že veľký vynález a vždy to akože demonštratívne červeným akože preškrtnem.
Gabo
A by si bol vizionár.
Peťo
No nie že vizionár, aby som povedal skutočnú pravdu a ty si ju teraz povedal len o tom nevieš, že my sme dnes situácii alebo čoskoro budeme, keď pôjdeme rozmýšľať, že mobile only a presne si to povedal. Instagram? Kto ho používa na desktope. TikTok? Kto kedy pozeral (???) alebo storku na desktope a prečo by to robil, prečo ide to, ale prečo by to niekto robil. Všetky appky, o ktorých sme mali celú epizódu, sú len mobilné. Na čo ich niekto vyrába, keď sú len na mobil? Čiže zrazu príde deň, keď drvivú väčšinu všetkého obsahu marketingového, ktorý budeš vyrábať, budeš robiť už len pre mobil. Už ti bude úplne jedno, že či to na ten desktop nejak akože tí ľudia sa došmodrchajú, lebo vieš, že vo vrecku každý dnes má smartfón a ten smartfón je dnes napojený na dáta alebo na wifinu a že to bude konzumovať na mobile a ty chceš, aby si na tom mobile mal ten proste základný brutálny zážitok a my sme stále zamknutý v tých svojich (???) displejoch na tých svojich po stoličkách a tí naši grafici, ktorí majú proste konské monitory, že by si za ne proste schoval celú rodinu Somálsku aj s babkou. Nevedel som, ktorý národ dnes uraziť.
Gabo
Toto vystrihneme.
Peťo
To je iný pod odkaz Gabo a chápeš a teraz presne si to tam akože šmodrchajú na tristo percentom detaile.
Gabo
Tvoríš to na počítači a tvoríš to pre mobily, to znamená, že to ako ten základný.
Peťo
A to je napríklad dôvod, prečo je dnes TikTok tak strašne úspešný a prečo vlastne vyletel, lebo tí tvorcovia točia na mobil, strihajú to na mobile a konzumuje sa to na mobile. Kdežto všetky ostatné siete ešte aj vrátane toho Instagramu, kde to fotíš proste zrkadlo okolo za 25 000 EUR, lebo odlesk slnka chceš tam dať, ale vo finále to nahrávaš na niečo, kde si to ľudia pozrú vo veľkosti 4×4 cm. Chcel by som sa teda ešte dostať ku poslednému výkriku techniky to sú, že moderné smartfóny.
Gabo
Že kam to vôbec akoby smeruje.
Peťo
Že kde sme sa dostali hej, s tými všetkými smartfónami a je tu taký jeden smartfón. Ja som teda hrdý majiteľ Samsung telefónu Galaxy S, no ale prichádza teraz taký, že Samsung Galaxy Z Fold 4. Čo znamená fold Gabo?
Gabo
V pokri, že končím aspoň sa mi to tak spája, že fold (???)
Peťo
A samsung chcel povedať týmto telefónom, definitívne končíme.
Gabo
A inak neviem, čo znamená fold.
Peťo
Výborne to ti je skladací telefón.
Gabo
Jaj lebo to je skladám v pokri jasné, fold skladám chápem.
Peťo
Opäť nám nikto nezaplatí Gabo, mal to byť pokus (???) nebude ale ja to dohrám so cťou. Čiže Fold 4 znamená, že máš telefón, vyzerá ako normálny, ale si ho vieš roztvoriť a zrazu máš 2 displeje vedľa seba, je z toho taký malý tablet a bol akože Fold 1, Fold 2, Fold 3 trošku akože sa im tam kazilo to ohýbanie a trošku im to tam legovalo a v tých jednotkách, ale teraz normálne, že si hovorím, že kokos, že tiež to ti je tiež dobrý nápad, že lebo vieš, dokedy sa budú tie displeje zväčšovať, nemôžu sa donekonečna, lebo potrebuješ to stále dostať do vrecka a toto je to riešenie, že okej, no tak ho zohnem, zavriem a keď potrebujem si pozrieť neviem film lietadle alebo.
Gabo
Vieš čo poľa mňa celkovo, lebo akože keď pre mňa jediný dôvod prečo so sebou ťahám niekam notebook je akoby veľkost toho displeja, že proste viem, že niektoré veci na tom klasickom displeji nedám, že proste potrebujem k tomu notebook lebo má väčší displej, ale ak ti ten tvoj telefón spraví väčší displej.
Peťo
Áno.
Gabo
Akože úplne (???) a vlastne môžeš sa na ten notebook úplne vykašľať.
Peťo
A to sa vlastne hovorí, že toto je dôvod, prečo tablety v nejakom momente akože stratili dych, že odkedy sa ukázalo, že tie smartfónové obrazovky sú dosť veľké na to, aby sme si na nich pozreli film, seriál alebo čokoľvek.
Gabo
To nepotrebuješ toto.
Peťo
Tak nepotrebuješ ten tablet, ktorý bol vlastne prenosný počítač, lebo už na tom mobile to je okej a tieto Fold zariadenia a Samsung je celkom líder v tom a hovorím to naozaj pretože ho používam, tak tieto Fold zariadenia sú ešte bližšie k tomu, že už to naozaj, že nežmúriš na to, ani ani keď sa dáš ďalej od seba, lebo si roztvoríš veľký displej a teda táto štvorka hej, že aj bude mať vyšší výkon aj nižšiu výdrž váhu, že mal by akože reálne fungovať a to, čo je na tom dobre, že teraz som hovoril o tej zábavnej časti a ja si myslím, že, že aj na prácu to môže byť fajn, že predstav si, že to postavíš na stôl pred seba, dvihneš tu obrazovku a teraz na tej jednej obrazovke ťukáš a na tej druhej sa ti rovnako (???)
Gabo
Hej môžu separatne akokeby fungovať.
Peťo
Áno, že fungujú aj separátne, ale aj sa spoja, keď potrebuješ veľkú vec z toho.
Gabo
To znie veľmi dobre.
Peťo
Akože dá sa z toho aj celkom multitasking vytlačiť a neni to čisto o tej zábave je to, že vieš ako keby týmto spôsobom práca. Samozrejme, má to super kamery a blab bla bla.
Gabo
Všetko čo považuješ za už dnes štandard.
Peťo
Presne tak presne tak a ja si myslím, že ten finálny vývoj, ku ktorému dôjdeme je, že vlastne tie displeje budú vlastne tak tenké ako papier a že vlastne už si ten displej akokoľvek veľký zroluješ, zmotáž, čokoľvek, ale je to akože ohýbacie telefóny prídu ako taký fajn kompromis, ak to máš, kde nosiť.
Gabo
Ok je to dobre. Zakončíme to testom?
Peťo
No daj.
Gabo
A nie testom telefónu.
Peťo
Akým, no daj test.
Gabo
Ale, čo akože mne sa extrémne páči, že našiel som na internete test. Takto, ja že vychádzam z premisy, že gro ľudí dneska už nevie žiť bez svojho smartfónu.
Peťo
To je jasné.
Gabo
To je proste niečo, čo akože máš.
Peťo
Súhlasim.
Gabo
Totálnu závislosť, tak som našiel na internete test, ktorý zostavil psychológ, to akože nie je srandovný test. Normálne nejaký klasický americký psychológ, zo Stanfordu, Oxfordu neviem odkiaľ.
Peťo
Americký vedci zistili proste.
Gabo
Americký vedci zistili. Zostavil teda test, že či si ako keby závislý na svojom smartfóne.
Peťo
A teraz ty sa mňa opýtaš, a výjdte ti, že áno, to je pointa testu.
Gabo
Áno, vieš skrátim to. Test má 15 otázok a na to, aby akože si povedal, že si závislý, potrebuješ mať päť odpovedí áno, že keď (???) z 15-tich povieš päť (???)
Peťo
Podľa mňa to stačí.
Gabo
A teraz k pointe, ja som si ho začal robiť a zistil som po prvých piatich, že som závislý.
Peťo
Daj mne, podľa mňa sa potvrdíme hneď.
Gabo
Tak poďme na to, tak skúsme si to akože s ostatnými. Prvá otázka, všimli ste si že na svojom smartfone trávite viac času, ako si možno uvedomujete?
Peťo
Áno.
Gabo
Všimli ste si, že občas na tom smartfóne ste akože mindlesly, že tam proste si lenže si tam?
Peťo
Áno.
Gabo
Dobre. Všimol si si, že niekedy stratíš poviem o čase, keď si na smartfóne?
Peťo
Vieš, čo pozerám tam na tie hodinky, ale posúvam si deadline, že budem len do pol.
Gabo
Takže skoro áno.
Peťo
A o pol si poviem, že tak do trištvrte.
Gabo
Toto ja mám s TikTok-kom presne, toto je posledné video a vidím 40 ďalších. Dobre.
Peťo
Beriem.
Gabo
Všimli ste si, že niekedy viac času trávite textingom tweetingom alebo e-mailngom ako s rozhovormi s reálnymi osobami?
Peťo
Zdržiavam sa hlasovania.
Gabo
Dobre.
Peťo
Chcel by som povedať, že nevšimol, ale viem, že to môže hroziť dosť vážne.
Gabo
A posledná, nie posledná ale piata v poradí je teda, že či sa tvoj čas strávený na smartfóne zvyšuje?
Peťo
Nie, lebo je tak strašne vysoký, že niekedy musím spať aj jesť.
Gabo
A ja som po tejto piatej otázke ešte bolo ďalších 10.
Peťo
Už si sa opustil.
Gabo
Som vypol ten test a povedal som, že kokotský americký vedec.